Ptaki w ciepłych krajach

Zimorodek to szalenie uroczy ptak, który dumnie przedstawia rodzinę zimorodkowatych. Jest to rybożerny ptak o niewielkich rozmiarach. Środkowa Europa, północna Afryka, a także południowa Azja, to najczęstsze regiony życia tych ptaków. Regularne wędrówki nie są pewnie wpisane w naturę zimorodka.

Niektóre osobniki podejmują decyzję o zimowaniu nad zamarzającymi zbiornikami wodnymi, inne z kolei udają się w kierunku południowej części lęgowego areału. Naturalnym środowiskiem zimorodka są czyste, śródlądowe wody, które szalenie często mają dosyć strome brzegi ze zwisającymi korzeniami oraz gałęziami. Służą one zimorodkom jako fantastyczny punkt obserwacyjny.

Ptaki emigracja

Krępa sylwetka oraz krótki ogon to dwie kluczowe cechy, które określają budowę ciała tego ptaka. Zimorodek zwyczajny nie wykazuje także wyraźnego dymorfizmu płciowego. Samiec i samica nie są natomiast identyczne. Dorosła samica zimorodka zwyczajnego posiada czerwonawą żuchwę, która u samca, tak samo zresztą jak cały dziób, jest koloru czarnego. Zimorodek ma niebieskawo-zielony głowę i grzbiet, którego środek przechodzi w przepiękny kolor błękitny. W identycznym kolorze są również sterówki tego ptaka. Czytaj dalej Ptaki w ciepłych krajach