Ciekawe okazy ptaków w Polsce

Zataczająca charakterystyczna kółka kukułka to, kojarząca się chyba każdemu z nas, zapowiedź wiosny. Kukułka zwyczajna to wędrowny ptak średnich rozmiarów, który z dumą przedstawia rodzinę kukułkowatych. Zasięg zamieszkiwania kukułki zwyczajnej jest dość szeroki. Zamieszkuje ona strefę umiarkowaną i pokrytą lasami część Euroazji i Afryki.

Występuje także w Azji i w Europie, w której skrupulatnie omija tylko i wyłącznie Islandię. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaka jest intensywność występowania tego ptaka w naszym kraju, ponieważ w niektórych rejonach jest on bardziej, a w innych mniej, liczebny. Zwykle spotkać go można na niżowym terenie Polski. Zamieszkuje on także przeróżne krajobrazy- począwszy od lasów i zadrzewień, przechodząc przez tereny rolnicze, kończąc na sąsiedztwie trzcinowisk rozwijających się przy wodnych zbiornikach.

Okazy ptaków

Sylwetka kukułki zwyczajnej jest dosyć smukła. Jej ogon jest długi i klinowaty. Ubarwienie samca i samicy łatwo pozwala na rozróżnienie płci osobników. Samiec posiada jasnoszary wierzch ciała, głowę, szyję i pierś, natomiast ogon jest wyraźnie ciemniejszy, z białymi plamami oraz typową pręgą końcową. Spód ciała pokryty jest natomiast poprzecznym prążkowaniem w kolorze biało-szarym. Czytaj dalej Ciekawe okazy ptaków w Polsce